Grupa Sushee

Sushee, (do 2005.01.31 "Sushi") to polski zespół grający muzykę celtycką. Członkowie grupy poznali się w istniejącym od 1996 zespole Perskie Odloty. Po jej rozpadzie w listopadzie 2001 założyli zespół Sushee.

Działalność:
Swoją karierę rozpoczynali grając tradycyjne irlandzkie pieśni i szanty, które z czasem wyparte zostały przez ich własne kompozycje. W czerwcu 2002 do zespołu dochodzi perkusista Tomasz Chołoniewski oraz grający na akordeonie Maciej Tobiasz, co owocuje mocniejszym, bardziej rockowym brzmieniem.

Popularność przyniosły im takie utwory jak Pegaz, Erotyk oraz aranżacja utworu Sixteen tons (autorem którego jest Tennesse Ernie Ford).

Zespół, wraz z występującym gościnnie Markiem Rajssem nagrał płytę Irish Groove której premiera miała miejsce 29 lipca 2005 roku na festiwalu Szantomierz.

Muzycy o sobie:
Jesteśmy grupą ludzi którzy tworzą własną wersję szeroko rozumianego gatunku Irish Music. Spotkaliśmy sie 2001 roku w Krakowie. Nasze początki to poszukiwania wśród akustycznych brzmień. Z biegiem czasu wraz z poszerzaniem instrumentarium wypracowaliśmy własny styl o elektryczno - akustycznym charakterze.

Żywiołowe melodie irlandzkie i celtyckie, oparte na motywach tradycyjnych z mocno osadzonym pulsem sekcji rytmicznej, unisona skrzypiec, akordeonu, autorskie teksty, rozbudowane partie instrumentalne, miarowy beat porywający do tańca wraz z fletowo brzmiącą barwą głosu solowego są znakiem firmowym naszego zespołu. Z całą pewnością nie prezentujemy typowego irlandzkiego folku, ale Irlandia - taneczna i refleksyjna zarazem jest nam wyjątkowo bliska.

Choć nawiązujemy do różnych stylów muzycznych - muzyka irlandzka, muzyka celtycka, muzyka szkocka stanowią naszą główną inspirację. Śpiewamy w języku polskim do muzyki, którą sami tworzymy w oparciu o znane tradycyjne motywy irlandzkie, łącząc je z własnymi pomysłami i aranżując w sposób wynikający z naszych indywidualnych poszukiwań i inspiracji.

Zamiłowanie do Irlandii daje się wyczuć w każdym niemal takcie naszej muzyki, co czyni z niej nasze własne odwołanie się do spuścizny kultury irlandzkiej.

Katarzyna Pytel - skrzypce
Agatka Kozioł - śpiew