Grupa Shamrock

Zespół SHAMROCK to żywa legenda muzyki irlandzkiej. Od 10 lat działa na polskiej scenie folkowej. Był gościem największych festiwali folkowych w Polsce. Uczestnik warsztatów oraz sesji muzycznych w Irlandii, Szkocji. Na Litwie odbył trasę koncertową z grupą BRAINSTORM. Nominowany w 2003 r. do najbardziej prestiżowej Nagrody muzycznej w Polsce FRYDERYKI 2002 w kategorii ALBUM ROKU ETNO FOLK za płytę CELTIC obok Justyny Steczkowskiej. W swojej działalności koncertowej profesjonalnie zajmuje się organizacją imprez w stylu irlandzkim.

Działalność:
Grupa od początku swego istnienia jest kojarzona z muzyką celtycką, sama nazwa oznacza trójlistną koniczynkę - symbol Irlandii. Utwory znajdujące się w repertuarze grupy to zarówno jig'i i reel'e do jakich przywykło ucho znawcy gatunku, jak i zaaranżowane na 'Sham-rockowy' sposób żywiołowe i dynamiczne utwory zaczerpnięte z tradycji muzycznej zarówno irlandzkiej jak i polskiej, jak również nieco bardziej współczesne stylistycznie aczkolwiek nawiązujące do niej.

Zespół kilkakrotnie prezentował się w telewizji, będąc gościem muzycznym programów TVP 1, TVP 2, POLONIA: Kawa czy Herbata, Pytanie na śniadanie,w Teleekspressie zaprezentował swój teledysk do utworu 'Opowieść' promującego najnowszą płytę pod tym samym tytułem. Był gościem wielu audycji programów Polskiego Radia. Jednak największym wydarzeniem w historii zespołu była nominacja w roku 2003 do nagrody Fryderyk w kategorii ALBUM ROKU Etno/Folk za płytę 'Celtic', W związku z nominacją do nagrody członkowie grupy zostali członkami Akademii Fonograficznej ZPAV, która to pełni rolę jury przy wyborze laureatów tej nagrody.

Nominacja była wydarzeniem, które przyniosło zespołowi nagrodę Prezydenta Miasta Suwałk - Włócznia Jaćwinga w kategorii wydarzenie kulturalne roku 2003.

Zespół zagrał na wielu scenach Niektóre z nich to m.in.: Festiwal Muzyki Folkowej Polskiego Radia 'Nowa Tradycja' w Warszawie, Folk Fest - Krotoszyn, Festiwal Kultury Celtyckiej - Dowspuda, Celt - Poznań, Euro Folk - Sanok, Ethnosfera Festiwal - Skierniewice, Euro Folk - Zamość, Shantie's - Kraków

Grupa grała na festiwalach zagranicznych. Na Litwie, zespół zagrał wiele koncertów, w trakcie kilku z tras koncertowych rozgrzewał publiczność przed takimi sławami jak Brainstorm, Ottawan czy litewski reprezentant na Eurowizji Skamp. Podczas pobytu w Irlandii, Szkocji był uczestnikiem Festiwalu w mieście SLIGO w którym to członkowie zespołu brali udział w sesjach muzycznych w pubach irlandzkich.

Anna Azarewicz
Ewa Bogdan
Jerzy Puza
Bernard Bogdan
Bogusław Topolski
Adam Tyczkowski

SZKOCJA
CELTIC
OPOWIEŚĆ
kaseta: SHAMROCK
dwa utwory: 'Wino' i 'U boru' ukazały się na składance CD w SUPEREXPRESS oraz na wielu innych składankach CD.

www.shamrock.hg.pl