Glendalough - Gleann Dá Locha - Dolina Dwóch Jezior, Republika Irlandii
Kliknij, aby przejść do galerii zdjęć

Glendalough (jęz. irl. Gleann Dá Locha, jęz. pol. Dolina dwóch stawów) - średniowieczna wieś w hrabstwie Wicklow w Irlandii. Wieś została założona w VI wieku przez św. Kevina, księdza pustelnika a następnie zniszczona w 1398 roku przez angielskie oddziały. Obecnie rozległy kompleks ruin z klasztorem i typową dla Irlandii okrągłą wieżą, malowniczo położony w dolinie dwóch jezior, dostępny jest dla zwiedzających i stanowi jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych regionu.

Do Glendalough (wym. „glendaloch” – Dolina Dwóch Jezior) są organizowane bardzo popularne wycieczki autobusowe z Dublina. To nie tylko jeden z najważniejszych i najlepiej zachowanych klasztorów w Irlandii, ale także zdumiewająco ciche i uduchowione miejsce, i to mimo dużej liczby turystów. Z kompleksu klasztornego można wyruszyć na przyjemne piesze wycieczki. Glendalough jest znakomicie przygotowane do podejmowania tłumów gości, na których czekają hektary parkingów i wielkie, nowoczesne centrum turystyczne.

Opactwo w Glendalough (Gleann dá Loch) zostało założone w VI w. przez św. Kevina, pochodzącego z królewskiego rodu Leinster. Ten ważny ośrodek naukowy, jeden z najważniejszych w Irlandii, rozsławił Kościół celtycki w całej Europie. Na terenie opactwa kształciły się tysiące mnichów, z których wielu ruszyło do Europy. Przeor z Glendalough, Laurence O’Toole w XII w. został arcybiskupem Dublina. Klasztor, złupiony przez wikingów w IX i X w., a przez Anglików w wieku XIV, za każdym razem był cierpliwie odbudowywany, a mnisi mieszkali w nim aż do XVI stulecia.

W katedrze, zbudowanej w dwóch etapach w X i XII w., warto zwrócić uwagę na pięknie zdobione wschodnie okno oraz pozostałości późnoromańskich drzwi w ścianie północnej. Na wschód od katedry wznosi się krzyż św. Kevina – masywna płyta granitowa, z której w VIII w. wyrzeźbiono celtycki krzyż z kołem. Krzyż nie jest zdobiony.

Najsłynniejsza budowla w Glendalough to St Kevin’s Church (czasami nazywany Kuchnią św. Kevina) – przysadzista kamienna kaplica o beczkowym sklepieniu. Budowla rzeczywiście mogła powstać za czasów świętego, ale okrągłą dzwonnicę dodano w XI w., a całość bez wątpienia wielokrotnie przebudowywano. W pobliżu wznosi się okrągła wieża wysoka na 31 m (5 m średnicy u podstawy), której jedynie dach jest zrekonstruowany.

O atrakcyjności Glendalough decydują przede wszystkim malownicze ruiny, w magiczny sposób wtapiające się w naturalną scenerię, zwłaszcza jeśli wspiąć się powyżej kompleksu klasztornego. Na wędrówkach po ścieżkach przecinających górną część doliny i napawaniu się pięknem przyrody można spędzić kilka dni. Największy zachwyt budzą okolice Upper Lake (Jezioro Górne), z porośniętymi lasem pionowymi urwiskami i huczącym wodospadem. W czynnym w tym miejscu centrum informacyjnym Parku Narodowego Wicklow Mountains można się dowiedzieć szczegółów o niektórych szlakach turystycznych.

Pośród skał otaczających Upper Lake kryje się mnóstwo innych zabytkowych obiektów związanych z życiem klasztornym, niegdyś często odwiedzanych przez pielgrzymów, m.in. Temple na Skellig i St Kevin’s Bed (Łóżko św. Kevina) – skalna półka wysoko na urwisku, na której podobno święty sypiał, by ukryć się przed zalotami pewnej młodej dziewczyny.

Poniżej zdjęcia satelitarne tego tajemniczego miejsca. Zapoznaj się także z obszerną galerią zdjęć!


kliknij, Galeria zdjęć


Jezioro Dolne, Cmentarz


Jezioro Górne, krąg kamienny, ruiny kościoła


Cmentarz i ruiny kościołów


kliknij, Galeria zdjęć